Standardy w DraftSight – tutorial
DraftSight jest to oprogramowanie CAD stworzone przez Dassault Systemes. Przeznaczone jest do tworzenia, projektowania, a także do oznaczania rysunków technicznych w 2D/3D, obsługuje także pliki w formatach DWG i DXF.
Podstawowym elementem podczas pracy w tym oprogramowaniu jest kartezjański układ współrzędnych, względem którego określane są punkty powierzchni rysunkowej lub przedmioty. Układ ten składa się z trzech osi o jednakowej jednostce miary ułożonych ortogonalnie, przecinając się w punkcie początkowym. Możliwość wyboru własnych lub predefiniowanych standardów norm (ISO, BSI,DNI) to funkcja dostępna w pakietach takich jak DraftSight Professional i Enterprise. Pełne porównanie pakietów, znajdziesz na naszej stronie.
Standardy w projektach w DraftSight
DraftSight w pakietach Professional i Enterprise zawiera zestaw narzędzi do projektowania tak zwany Toolbox. W jego skład wchodzą narzędzia do modyfikacji, opisu, a także tworzenia rysunków w 2D. Aby uzyskać dostęp do konkretnych rozwiązań należy szukać ich w pasku menu lub przycisku na pasku narzędziowym.
Produkty tworzone przez konstruktorów często muszą spełniać pewne określone normy. Wymagania te ustala się by chronić zarówno konsumentów jak i producentów, są pewnego rodzaju narzędziem pozwalającym czuwać nad międzynarodową wymianę usług i towarów zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Organizacji Handlu.
Wybierając z Toolboxa opcje Standards, pojawia się lista z dostępnymi standardami:
- ISO – normy międzynarodowe
- ANSI Inch – normy amerykańskie calowe
- ANSI Metric – normy amerykańskie metryczne
- DIN – normy niemieckie
- JIS – normy japońskie BSI – normy w Wielkiej Brytanii
Każdy z predefiniowanych standardów może zostać zmodyfikowany odpowiednio do preferencji użytkownika. Takie modyfikację wyświetlają się pod nazwą wybraną przez użytkownika w polu: Customer standards.
Aby przekształcać wybrany standard należy utworzyć jego kopie, wówczas można przejść do edycji, a następnie eksportować lub importować dla innych użytkowników.
Aktywny standard wykorzystuje bazę danych do wyboru odpowiedniego sprzętu. Aby się do niej dostać należy z paska narzędzi wybrać ikonę: Na rysunku przedstawiono standard „ANSI Metric”. Względem niego dostępne są: śruby, nakrętki, kołki, a także podkładki. Każdy z nich ma opcję typu, rozmiaru i skali.
Zastosowania standardów – przykład
Zobacz jak w praktyce można wykorzystać powyższe informacje. Narysuj dwa rysunki, jak poniżej:
Sporządź widok z przodu dla pierwszego rysunku, a następnie połącz je jak na rysunku obok:
Następnie z paska narzędziowego Toolbox lub z menu rozwijanego wybierz ikonę Standardy, a następnie wybierz: Standard na ANSI Metric. Użyj podkładkę M5 i utwórz widok boczny, kliknij “OK“. Opcjonalnie: umieść dwie podkładki na górze.
Wybierz nakrętkę M5 i umieść ją pod podkładką. Pamiętaj, że potrzebujesz jednego kliknięcia dla punktu wstawienia i kolejnego punktu do wyboru obrotu.
Wybierz śrubę M5. Upewnij się, że widok boczny jest nadal wyświetlany w metodzie tworzenia.
Następnie wybierz właściwości w grubości materiału na górze i na dole śruby. Odległość ustaw na 26,575 mm. W kolejnym kroku wybierz parametry odległości mocowania – wybierz 30.
Standardy w DraftSight to bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej możemy swobodnie ustalać i definiować wymagania względem: stylu, formatowania, wymiarowania czy tolerancji wymiarów. Przy użyciu tej opcji można tworzyć rysunki zgodne z normami i wymaganiami technicznymi, co ułatwia wymianę informacji między różnymi osobami i firmami w branży inżynieryjnej. Śledź nas po więcej praktycznych tipów.