Jak wykonać odbicie lustrzane części w SOLIDWORKS?
Po której stronie lustra leży prawda? W przypadku lustrzanego odbicia SOLIDWORKS w pliku źródłowym. Kiedy wybrać płaszczyznę lustra? Czy da się zrobić odbicie lustrzane powierzchni? W którym miejscu aplikacji można użyć odbicia lustrzanego modelu? Na początek rozpatrzmy dwa przypadki.
Jak wykonać odbicie lustrzane części w SOLIDWORKS z poziomu części?
W pierwszej kolejności należy wybrać płaszczyznę lustra, która będzie stanowić płaszczyznę odbicia, w innym przypadku polecenie Lustro części nie będzie aktywne. Tworzenie odbicia lustrzanego może odbywać się względem płaszczyzn, lub też innych płaskich elementów dostępnych z modelu. Dostęp do odbicia lustrzanego części dostępny jest z poziomu rozwijanego menu Wstaw -> Lustro części
Lustrzane odbicie SOLIDWORKS aktywuje szablon nowej części, natomiast aktywne polecenie Wstaw część pozwala na domyślną konfigurację odbicia lustrzanego modelu.
Obszar Transferuj pozwala zdefiniować jakie elementy modelu zostaną osadzone w nowej części lustrzanej, dzięki temu możemy ograniczyć ilość informacji, które przechowywane są w nowym pliku.
Domyślnie część pierwotna, a także plik odbicia lustrzanego komponentu są ze sobą powiązane. Oznacza to, że dowolna modyfikacja geometrii w pliku pierwotnym będzie miała swoje odzwierciedlenie w wykonanym odbiciu lustrzanym. Z tego miejsca, to połączenie można również przerwać. Jednak tak jak w przypadku opcji związanych z kopiowaniem i właściwościami wizualnymi, później nie można zmienić. Aktywne połączenie pomiędzy plikami widoczne jest w Odniesieniach zewnętrznych i daje możliwość modyfikacji listy Transferuj podczas edycji operacji.
Tak przygotowane części mają wspólną geometrię, ale różne właściwości, które są niezależne. Daje to możliwość nadania charakterystycznych cech opisowych utworzonemu odbiciu lustrzanemu i użyciu ich podczas pracy ze złożeniem. Połączona informacja o geometrii i niezależne dane opisowe posłużą do wykonania unikatowej dokumentacji dla poszczególnych elementów. Natomiast modyfikacja elementu źródłowego “pociągnie” za sobą zmiany w wykonaniu lustrzanym.
Jak wykonać odbicie lustrzane części w SOLIDWORKS z poziomu złożenia?
Operację lustra dla części można wykonać również z poziomu złożenia i uzyskać identyczny efekt jeśli chodzi o stworzenie nowego pliku zawierającego odbicie lustrzane komponentu. Dokonasz tego z poziomu złożenia, wybierając polecenie Lustro Komponentu, na zakładce Złożenie. Propertymanager odbicia lustrzanego tym przypadku ma więcej opcji, które jednocześnie pozwalają na pozycjonowanie odbicia lustrzanego w przestrzeni względem wybranej płaszczyzny odbicia.
Odbicie lustrzane części, z poziomu złożenia ma unikatową możliwość stworzenia dodatkowej konfiguracji, wewnątrz pliku źródłowego. O możliwościach, a także korzyściach możesz dowiedzieć się więcej podczas naszego szkolenia: SOLIDWORKS CAD Zaawansowany. Opcje odbicia lustrzanego części pozwalają również na konfigurowanie odbicia z uwzględnieniem odwrócenia, bez wykonywania wersji przeciwnej części. W wielu przypadkach skraca to czas pracy niezbędny do przygotowania złożenia.
Z poziomu złożenia Lustro jednocześnie kontroluje położenie komponentu względem płaszczyzny odbicia i jest dedykowaną operacją lustra w drzewie operacji złożenia. Wybór płaszczyzny lustra następuje w pierwszym kroku.
Kiedy odbicie lustrzane modelu powinno być używane poziomu części, a kiedy z poziomu złożenia?
Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli projektujesz pojedynczą część, to odbicie lustrzane powinno być wykonane z poziomu części. Jednak gdy pojawia się kontekst złożenia, należy się zastanowić, jak to wpłynie na dalszą pracę moją lub innych osób w zespole, oraz jak skonfigurowane są narzędzia SOLIDWORKS PDM. Program może wygenerować nową konfigurację, lub nową część lustrzaną. Wykorzystanie któregoś ze sposobów noże być narzucone przez konfigurację SOLIDWORKS PDM, lub inne firmowe standardy czy aplikacje.
Tworzenie odbicia lustrzanego, a inne elementy SOLIDWORKS
Narzędzia pozwalające na wykorzystanie potęgi “Lustra” występują jeszcze w innych obszarach oprogramowania.
Z poziomu szkicu, mamy do dyspozycji:
- Lustro elementów — do symetrycznego odbijania elementów płaskich względem osi
- Dynamiczne lustro elementów — Tworzy dynamiczne lustrzane odbicie elementów względem linii środkowej
Dla części z poziomu operacji dostępne jest narzędzie Lustro, przy pomocy którego można:
- wykonać odbicie lustrzane powierzchni
- powielić wybrane operacje, ściany czy obiekty
- Powielić jednocześnie przy pomocy dwóch płaszczyzn odbicia, o czym jest wspomniane, w archiwalnym opisie nowości SOLIDWORKS 2022