Jak zastosować funkcję Szyk oparty na szyku w SOLIDWORKS?

Funkcja szyk oparty na szyku w SOLIDWORKS to zaawansowana możliwość tworzenia skomplikowanych układów komponentów w złożeniach. Dzięki niej projektowanie powtarzalnych struktur staje się znacznie szybsze i bardziej intuicyjne. Pozwala na odtworzenie układów komponentów zgodnie z logiką już istniejącego szyku. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w projektach, gdzie występują powtarzalne moduły lub elementy, jak np. żebra, wsporniki czy otwory montażowe. Poznaj krok po kroku, jak wykorzystać tę funkcję w praktyce, a także sprawdź różnicę z innymi typami szyków.
Czym jest szyk oparty na szyku w SOLIDWORKS?
Szyk oparty na szyku pozwala tworzyć nowy układ komponentów na podstawie wcześniej zdefiniowanego szyku. Oznacza to, że możesz użyć jednej instancji szyku jako wzoru dla innego. Tego rodzaju podejście jest bardzo wygodne, kiedy projekt zawiera elementy, które się powielają według ustalonego schematu. W porównaniu do klasycznego szyku liniowego lub kołowego szyk oparty na szyku daje większą elastyczność poprzez zaawansowaną parametryzację. To rozwiązanie idealnie sprawdza się przy projektowaniu złożonych projektów, gdzie pozycja wielu komponentów zależy od pozycji innych elementów. Ciekawym przykładem takiego szyku opartego na szyku jest pozycjonowanie elementów złącznych w skomplikowanych wiązaniach konstrukcji stalowych.

Pierwsze kroki – jak utworzyć szyk komponentów?
Aby utworzyć szyk komponentów, należy przejść do zakładki Złożenia w interfejsie programu, a następnie wybrać odpowiednią funkcję z paska narzędzi. Wskaż komponent, który ma być powielony i ustal inne parametry operacji. Wszystko możesz kontrolować na bieżąco, bo w interfejsie generowany jest dynamicznie podgląd szyku, na podstawie wprowadzanych danych.


Krok drugi — przykład szyku opartego na szyku
W celu wykonania szyku opartego na szyku musisz mieć szyk sterujący. W moim przykładzie jest to płyta z otworami montażowymi, które rozmieszczone są w szyku liniowym, według dwóch kierunków.

Część występuje w złożeniu w relacji z innymi komponentami złożenia. Drugim istotnym elementem jest, w tym modelu zestaw łączników. Elementy złączne wstawiam i pozycjonuje względem jednego z otworów.

Ze wstążki złożenia wybieram polecenie Szyk komponentów oparty na szyku. Menu polecenia pozwala zdefiniować komponenty do powtórzenia i element sterujący, a także opcje dodatkowe, które pozwalają w pełni panować nad operacją.

Sterowanie szykiem opartym na szyku obejmuje m.in. możliwość pomijania wybranych wystąpień, zmiany kierunku, definiowania liczby powtórzeń czy wykorzystania konfiguracji komponentów. Dzięki temu możesz dostosować szyk do zmieniających się potrzeb projektu, bez konieczności jego całkowitego przebudowywania. Użytkownik ma również dostęp do narzędzi takich jak Wystąpienia do pominięcia czy Pominięte przez operację sterującą, co jeszcze bardziej zwiększa elastyczność. Sterowanie można wykonywać zarówno ręcznie, jak i automatycznie za pomocą parametrów i konfiguracji.
Operacja szyku w praktyce – operacje z wybranymi komponentami
W projektach technicznych często zachodzi potrzeba zastosowania operacji szyku, szczególnie w przypadku elementów, które występują wielokrotnie, jak np. otwory montażowe, żebra czy wypustki. Operacja w programie SOLIDWORKS może być stosowana zarówno do części, jak i do całych złożeń.
Przykładowo, projektując elementy obudowy z wieloma identycznymi żebrami, możesz najpierw utworzyć jedno żebro, a następnie za pomocą operacji szyku rozmieścić je w odpowiednich miejscach. Program SOLIDWORKS umożliwia także łączenie szyków z innymi operacjami, co pozwala tworzyć bardzo złożone układy w krótkim czasie.
Modyfikacja istniejących szyków – krok po kroku
Czasem konieczne jest dokonanie zmian w już utworzonym szyku. Istniejący szyk można łatwo edytować poprzez kliknięcie na niego w drzewie operacji i wybranie opcji Edytuj operację. Użytkownik może zmienić liczbę wystąpień, odległości, kierunki czy też całkowicie zmodyfikować komponent źródłowy. Dzięki temu cały proces projektowania jest elastyczny i nie wymaga cofania się do początkowych etapów.
W celu modyfikacji szyku opartego na szyku, w drzewie operacji, należy odnaleźć pozycję: Wyprowadzony szyk kołowy lub Wyprowadzony szyk liniowy i kliknąć dwukrotnie, lub z menu kontekstowego wybrać opcję edycji. Ustawienia edycji obejmują wszystkie parametry dostępne podczas tworzenia operacji. Wszystko to pozwala dopasować strukturę do indywidualnych potrzeb.
Co zawiera drzewo operacji FeatureManager?
Drzewo operacji FeatureManager to miejsce, w którym znajdują się wszystkie elementy projektu: operacje, komponenty, szkice, szyki oraz ich relacje. Znajdują się tam również informacje o komponentach źródłowych, a także o konfiguracjach, jeśli zostały one utworzone. Drzewo pozwala na szybki dostęp do każdego z elementów i ich modyfikację. Istniejące szkice, na podstawie których tworzono szyki, również są tu widoczne. Użytkownik może z tego poziomu zarządzać operacjami sterującymi i wykonywać zmiany w układzie bez konieczności cofania wcześniejszych kroków projektowych.
Praca z szykami w złożeniach – pliki SOLIDWORKS
Złożenia w SOLIDWORKS mogą zawierać różnego rodzaju szyki, w tym szyk oparty na operacji, szyk oparty na szkicu oraz szyk oparty na krzywej. Wybór konkretnego typu zależy od specyfiki projektu i wymagań inżynierskich. Na przykład, w przypadku projektowania konstrukcji stalowej warto wykorzystać szyk liniowy do rozmieszczenia śrub, natomiast w przypadku obudowy elektronicznej — szyk kołowy do rozmieszczenia przycisków. Dzięki zastosowaniu różnych typów szyków możesz uzyskać optymalne rozmieszczenie komponentów w złożeniu, a jednocześnie zachować pełną kontrolę nad ich właściwościami i relacjami przestrzennymi.
Inne rodzaje szyków — operacja sterująca
Istniejące szkice i szyk oparty na szkicu
Alternatywnym podejściem jest szyk oparty na szkicu, który bazuje na punktach rozmieszczonych w szkicu 2D. Użytkownik może ręcznie zdefiniować rozmieszczenie komponentów poprzez zaznaczenie punktów, które będą odpowiadać za ich lokalizację. To narzędzie daje ogromną swobodę w projektowaniu nietypowych układów, gdzie klasyczne rozmieszczenia szyków (kołowy, liniowy) nie spełniają wymagań. Dzięki możliwościom modyfikacji szkicu w dowolnym momencie konstruktor zyskuje pełną kontrolę nad ostatecznym wyglądem projektu. Szkic sterujący może być w tej samej części, jeśli ustawiamy operacje. W przypadku złożenia szkic sterujący może być elementem złożenia, lub innego komponentu.

Szyk oparty na operacji – dodatkowe możliwości
Szyk oparty na operacji to rozwiązanie, które bazuje na wcześniejszej operacji modelowania 3D, jak np. otwór, wycięcie, żebro czy wypustka. Dzięki temu możliwe jest szybkie tworzenie powtórzeń danej operacji wzdłuż określonej linii, okręgu czy siatki punktów. To jedno z najbardziej podstawowych, a zarazem elastycznych narzędzi w arsenale projektanta. W SOLIDWORKS operacja ta może być łatwo łączona z innymi narzędziami, co pozwala na tworzenie dynamicznych i złożonych modeli. W połączeniu z parametrami konfiguracyjnymi stanowi ona potężne narzędzie do projektowania seryjnych komponentów.
Dlaczego warto stosować szyki w SOLIDWORKS?
Zastosowanie szyków to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi oferowanych przez oprogramowanie SOLIDWORKS. Pozwala ono na znaczną redukcję czasu potrzebnego na projektowanie komponentów o powtarzalnej strukturze. Program SOLIDWORKS umożliwia automatyczne tworzenie powtórzeń z uwzględnieniem zależności przestrzennych i logicznych. Dzięki szykom możliwe jest także szybkie dokonywanie zmian w projekcie bez potrzeby ręcznego edytowania każdego elementu z osobna. Co więcej, rozwiązania te są w pełni zintegrowane z innymi funkcjami, jak np. kreator otworów, co znacznie rozszerza ich zastosowanie.
Podsumowanie i najczęstsze pytania
- Jakie są różnice między szykiem kołowym a liniowym? Szyk kołowy rozkłada komponenty wokół osi, natomiast liniowy wzdłuż prostej.
- Czy każdy komponent złożenia można powielić? W większości przypadków tak jednak warto upewnić się, że komponent jest poprawnie zdefiniowany i nie zawiera ograniczeń uniemożliwiających powielenie. Specyficznym szykiem jest na przykład lustro. Jak wykonać odbicie lustrzane części w SOLIDWORKS?omawia podstawowe zagadnienia.
- Jak wygląda integracja szyków z Kreatorem otworów? Kreator otworów pozwala na tworzenie otworów z uwzględnieniem ich przyszłego rozmieszczenia w szyku. To znacznie przyspiesza pracę projektanta. Pisaliśmy o tym w Połączenia śrubowe SOLIDWORKS
Szyki w SOLIDWORKS to nie tylko narzędzie przyspieszające projektowanie, ale także zwiększające elastyczność i precyzję konstrukcji. Niezależnie od tego, czy tworzysz prostą obudowę, czy złożony system mechaniczny, wykorzystanie szyków z pewnością przyniesie korzyści. Złożenia w SOLIDWORKS obsługujące szyki oparte na szykach, podnoszą elastyczność projektu i pozwalają zaoszczędzić dużo czasu.