Przychodzi Klient kupić SOLIDWORKS – czyli jak zmienia się oprogramowanie CAD

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) od dawna stanowi nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów i architektów. Pozwala ono na tworzenie precyzyjnych rysunków 2D, modeli 2D i 3D, co znacząco usprawnia proces projektowania i wspomaga rozwój nowych produktów. W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami znaczących zmian w branży oprogramowania CAD. Producent SOLIDWORKS, spędził dużo czasu, aby program był wydajny i łatwy w użyciu, dzięki czemu teraz możesz zamienić swoje najlepsze pomysły w innowacyjne produkty. Osiągnęli to głównie poprzez słuchanie użytkowników. 

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a oczekiwania klientów i użytkowników stale rosną. Oto krótkie spojrzenie na ewolucję narzędzi SOLIDWORKS. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe i nieocenionym sugestiom użytkowników takich jak Ty, przyszłość rysuje się w wyjątkowo jasnych barwach.

SOLIDWORKS 1995

Jak kupowało się SOLIDWORKS w latach ‘90?

W latach 90. branża oprogramowania mechanicznego CAD zaczęła przechodzić od oferty czysto 2D do możliwości 3D. Był to okres znaczącego wzrostu i rozwoju branży. W tamtych latach mało kto wiedział, czym jest SOLIDWORKS i do czego służy CAD. W wielu firmach wciąż używano desek kreślarskich, a w bardziej zaawansowanych przedsiębiorstwach stosowano AutoCAD. CAD 3D nie cieszył się wówczas taką popularnością jak obecnie. Trzeba było przekonywać firmy do wartości SOLIDWORKS.

partnerzy cwsystems

Z drugiej strony, dla osób niezaznajomionych z tymi procesami, wystarczyło pokazać, że model obraca się na komputerze, aby wywołać zachwyt, zwłaszcza u niektórych konstruktorów. Dodatkowo, pokazanie, że oprogramowanie pozwala na obliczenie masy, wykonanie przekroju czy automatyczne generowanie rysunków i rzutów 2D, również robiło wrażenie. Działało to na konstruktorach, właścicielach firm, choć u sponsorów było to mniej efektywne, ponieważ koszt SOLIDWORKS w tamtych czasach był dość wysoki.

Ile kosztował SOLIDWORKS CAD?

Większość systemów CAD w latach 90′, takich jak Pro/Engineer, SDRC Ideas i Unigraphics, wymagało mocy stacji roboczych UNIX do uruchomienia ich drogiego oprogramowania, które kosztowało około 18 000 USD na początek. Dodatkowo, nauka systemu operacyjnego UNIX nie była szybkim i łatwym zadaniem.

Inwestorzy, którzy musieli wydać pieniądze, drwili z oprogramowania na płycie CD, które kosztowało podobne kwoty, co na przykład ciężarówka transportująca blachę. Sponsorzy woleli inwestować w coś, co generowało hałas, wibracje i wióry, czyli w maszyny, a nie w oprogramowanie, które działało w ciszy. A stacje robocze były wówczas bardzo kosztowne. Dlatego zakup takiego programu CAD był wielkim wydarzeniem dla firm.

SOLIDWORKS 2004

SOLIDWORKS pojawił się w 1995 roku, w znacznie niższej cenie niż inne systemy CAD. Działając na dobrze znanym, tańszym i łatwiejszym w użyciu systemie operacyjnym Windows. Większe firmy CAD były pewne, że ten młody nowicjusz wkrótce złoży wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 7. Śmiech ustał jednak już wiele lat temu. Znajomy interfejs Windows skrócił czas szkolenia z oprogramowania z trzech miesięcy do trzech dni. Rywale byli zaskoczeni obsesją konkurenta na punkcie opinii użytkowników, która stała się znakiem rozpoznawczym kultury SOLIDWORKS.

Lista najważniejszych ulepszeń SOLIDWORKS

Przez prawie trzydzieści lat, od kiedy rozpoczęto obsługę najpopularniejszego mechanicznego systemu CAD na świecie, zaszło wiele rewolucyjnych zmian.

SOLIDWORKS 2000

Od połowy do późnych lat 90. SOLIDWORKS rozpoczął swoją coroczną tradycję wprowadzania rozbudowanej listy usprawnień. Początkowo skupiono się na udoskonalaniu modelowania złożeń, wprowadzając dynamiczne modele złożeń oraz funkcję przeciągania i upuszczania części między nimi. Ponadto, do SOLIDWORKS 3D CAD dodano innowacyjną metodę łączenia o nazwie Inteligentne Wiązania. Dzięki temu użytkownicy mogli teraz automatycznie dodawać jedno lub więcej wiązań do komponentu w momencie jego dołączania do złożenia.

W 2003 roku, pojawiło się nowe narzędzie o nazwie Multi-Body Part Modeling, które umożliwiło wszystkim użytkownikom SOLIDWORKS manipulowanie bryłami poprzez tworzenie wzorców i lustrzane odbicie. W kolejnych latach, 2006 i 2007, wprowadzono dwa istotne ulepszenia: Inteligentne Komponenty oraz narzędzie W pełni zdefiniowany szkic. Inteligentne Komponenty przekształciły połączone części i funkcje w oddzielne komponenty. Z kolei narzędzie W pełni zdefiniowany szkic pozwoliło użytkownikowi obliczyć, jakie wymiary i relacje są niezbędne do pełnego zdefiniowania szkiców lub wybranych elementów szkicu.

SOLIDWORKS 2010

W roku 2015 SOLIDWORKS wprowadził znaczące usprawnienia interfejsu użytkownika, dzięki czemu polecenia myszy i gesty stały się o 20 procent szybsze. Nowa funkcja Kontroler wiązań 2016 umożliwiła precyzyjną manipulację wybranymi wiązaniami, które kontrolują stopnie swobody projektu, co znacznie ułatwiło dopasowywanie i wyrównywanie komponentów. W 2018 roku firma SOLIDWORKS oficjalnie wprowadziła 3D Creator i xDesign – w pełni internetowe narzędzia do projektowania parametrycznego, oparte na przeglądarce. W roku 2020 SOLIDWORKS 3D CAD został w pełni zintegrowany z platformą 3DEXPERIENCE, a wraz z tym wydaniem pojawiło się 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS.

Jak zmieniła się decyzyjność, podczas zakupu SOLIDWORKS?

Minęło prawie 30 lat, od kiedy SOLIDWORKS CAD był dostępny tylko w trzech pakietach, a bardziej zaawansowane firmy zaczęły rozważać numeryczne obliczenia czy CAM. Lata później wprowadzono kolejne dodatkowe produkty. W tamtych czasach dyskutowano głównie o CADzie, o projektowaniu i generowaniu dokumentacji rysunkowej. Choć również dużo mówiono o modelowaniu, co teraz jest mniej istotne. W tamtych czasach rozmowy sprzedażowe koncentrowały się tylko na modelowaniu, nawet jeśli program do modelowania miał możliwość np. generowania dokumentacji 2D.

wdrozenia-solidworks-pdm-cwsystems

Obecnie, jeśli chcemy przekonać klienta do oprogramowania, nie dyskutujemy już o możliwościach rozwiązania klasy CAD. Nie rozmawiamy o projektowaniu, modelowaniu czy tworzeniu dokumentacji rysunkowej. Teraz istotne są inne aspekty. Koncentrujemy się na tym, co jest wokół samego CADa, czyli co może on dodatkowo zaoferować. Takie jak zaawansowane narzędzia do symulacji, rozwiązania generujące kody dla maszyn numerycznych, systemy do zarządzania danymi projektowymi (PDM). A także na wielu innych dodatkach, które współtworzą kompleksowe środowisko CAD niezbędne do profesjonalnego prowadzenia prac inżynieryjnych.

Jak wybrać właściwe oprogramowanie?

Na rynku istnieje silna konkurencja, a kilka różnych rozwiązań CAD może spełnić oczekiwania. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków w firmie, od zespołów pracujących i osób mających decyzyjność. Istotne są również: współpraca z innymi przedsiębiorstwami, kompetencje pracowników, czy mają oni doświadczenie w pracy z konkretnym systemem CAD. Zatem odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Jednak z perspektywy przeszłości, rozwijające się komputery umożliwiały nam przewidywanie ich rozwoju np. pamięci RAM 4GB, a potem 16GB, czy określonych procesorów i kart graficznych. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie nadążyć za szybko postępującą technologią bez zaangażowania w ten temat. Jeśli kiedyś skupiano się na jednym aspekcie, to dzisiaj wybór oprogramowania CAD wprowadza dużą rewolucję.

subkrypcja solidworks cadworks systems

Obecnie istotne nie jest tylko wybranie konkretnego oprogramowania CAD, ale to, co oprogramowanie może zaoferować Klientowi. Nie tylko teraz, ale także w przyszłości. Czy istnieje potencjał rozwoju dla klienta, który zdecyduje się na to oprogramowanie i skorzysta z dodatkowych spójnych rozwiązań? Kolejnym istotnym aspektem jest wybór oprogramowania CAD poprzez model licencjonowania oraz preferencje pracowników, którzy będą z nim pracować, a także wiele innych czynników.

Ewolucja CAD: od prostych pakietów do kompleksowych środowisk CAD w chmurze

Obecnie stajemy przed ogromnymi zmianami: nowymi możliwościami zarządzania danymi, nowym podejściem do licencjonowania oraz komunikacji w zespole konstrukcyjnym, które wcześniej były pomijane. Mamy do czynienia z licencjami desktopowymi, które są instalowane na komputerach w firmie i kupowane jako wieczyste. Dzisiaj chmura pojawia się nie tylko w obszarze konsumenckim czy przechowywania danych, ale również w obszarze konstrukcyjnym. Oznacza to, że koszt, jaki firma ponosi za licencje, a właściwie za możliwość korzystania z takiego rozwiązania, staje się korzystniejszy. Firmy nie muszą już inwestować w kosztowną infrastrukturę IT.

Project Planner

Chmura to coś, czego nie sposób uniknąć, nie tylko w branży inżynierskiej. Na rynku są już dostępne programy CAD, które działają w chmurze w sposób komercyjny. Czyli poprzez przeglądarkę internetową, takie jak platforma 3DEXPERIENCE. Nie wymagają one instalacji na komputerze. A użytkownik może zalogować się do nich z dowolnego urządzenia, włącznie z telefonem czy tabletem. Dzięki temu mamy dostęp do różnych rozwiązań, nie tylko w zakresie CAD, ale również do danych przechowywanych w chmurze.

Wartość subskrypcji CADa

Jednakże, rozważmy hipotetyczną sytuację. Klient przychodzi i mówi:

“Panie Wojtku, dobrze sobie wymyśliliście te subskrypcje. Będziecie brać od nas regularne opłaty, drukować kolejne rachunki i wszystko będzie się zgadzać. A teraz macie nas w garści, bo gdy już zapłacimy, musimy płacić bez przerwy. Co Pan na to?”

Nie jest łatwo, opinie ludzi są różne. Jednak nikt nie kupuje CAD-a tylko po to, aby go posiadać i mieć go na swoim komputerze. To narzędzie pracy. Klient, który inwestuje w takie rozwiązania, korzysta z niego i na nim zarabia. Dlaczego więc nie miałby za nie płacić? Szczególnie, że jest ono stale rozwijane. To nie jest tak, że wersja programu została zatrzymana i nie jest już udoskonalana.

Drugą kwestią jest to, że użytkownik nie otrzymuje tylko narzędzia w postaci CAD-a, za pomocą którego może modelować lub tworzyć dokumentację. Otrzymuje także zasoby, z których może korzystać. Firmy często zapominają, że udostępniając na przykład system do zarządzania danymi w chmurze czy CAD-a przez przeglądarkę, która działa w chmurze, dostawca udostępnia całą infrastrukturę. Pod nią znajduje się cała architektura maszyn, które muszą przetwarzać i przechowywać te wszystkie petabajty danych. Reasumując, to jest udostępnienie użytkownikowi czegoś więcej niż tylko efektu skompilowanego kodu napisanego przez programistów.

Czy chmura 3DEXPERIENCE jest bezpieczna?

„Hola hola, czyli teraz nie dość, że trzeba płacić co miesiąc,

to jeszcze macie moje dane i moje projekty!”

Nie ma sensu ukrywać, że takie podejście jest krótkowzroczne. Ponieważ obecnie wszyscy korzystamy z Internetu, czyli z chmury na prywatne potrzeby. Wtedy pojawia się ryzyko, że jako przedsiębiorca, musisz magazynować dane firmy poza nią. Co się stanie, gdy braknie prądu? Gdy Internet się zawiesi? A może konkurencja przeprowadzi atak? Kategorycznie, nie ma takiej możliwości.

To jakie certyfikaty bezpieczeństwa muszą spełnić dane przechowywane w rozwiązaniach chmurowych nie jest osiągalne na żadnym stacjonarnie zlokalizowanym serwerze. Bezpieczniejszy mógłby być taki, który jest zupełnie odpięty od Internetu. Choć i tak byłby narażony na to, że ktoś mógłby się włamać do firmy.

„Panie, u mnie to jest bezpieczne.”

Nieprawda. Potem taki użytkownik zwraca się do naszego wsparcia technicznego i mówi: „Spróbujcie odszyfrować te pliki, bo nam ransomware wleciał; bo Windows Server został zaatakowany; bo ktoś tam kliknął link i poszło wszystko”. A kiedy pytamy, czy mają backup, odpowiada „Miałem”. A na którym urządzeniu? „Na drugim dysku, na innej partycji”. Dlatego od dawna wiemy, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i tych, którzy dopiero zaczną je robić.

Klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie CAD

Podsumowując, kiedyś był prosty wybór – CAD – pytanie jaki? Dzisiaj mamy co najmniej kilku producentów oprogramowania, takich liczących się. Mamy bardzo dużą liczbę produktów i co najmniej kilka modeli licencjonowania. Zatem patrząc obiektywnie, z punktu widzenia klienta ciężko się w tym odnaleźć. Wprowadzane są nowe nazewnictwa, nowe nazwy funkcji, ról czy pakietów. Jasne, można powiedzieć: „Proszę przeczytać w Internecie”, ale też nie ma co ukrywać, że producenci mówią językiem marketingowym. A ten utrudnia zrozumienie technicznych aspektów oprogramowania.

I pewnie chciałbyś coś w firmie zmienić, nie tylko myśleć o przemyśle 4.0. w kontekście maszyn. A także tego, co się dzieje na hali produkcyjnej, ale również w kontekście zespołu konstrukcyjno-technologicznego. Jednak nie wiesz od czego zacząć?

Od spotkania z nami. Właśnie po to jesteśmy.

Konfiguracja 3DEXPERIENCE

Oczywiście, pewnie niedługo rozwiązania chmurowe mogą być sprzedawane przez Internet. Jednak kto się w tym odnajdzie? Co kupić, co wybrać? Który pakiet, które role? Jak to uruchomić? Odpowiedź na te pytania jest rolą partnerów, czyli Nas, w kooperacji z Dassault Systemes. My rozpoznajemy funkcjonalności każdego z rozwiązań, aby móc jak najlepiej wytłumaczyć klientowi, co najlepiej zaspokoiłoby jego potrzeby. A jeśli już się zdecyduje, to jest nasza rola, aby to skonfigurować i uruchomić.

Zauważ, że użyte zostało określenie „skonfigurować”, a nie „wdrożyć”, ponieważ nasze rozwiązania chmurowe są gotowe. Nie jest jak w przypadku on-premise, że trzeba zainstalować, a później wdrożyć, ustawiając każdą funkcję od początku do końca. Tutaj mamy gotowe instalacje na serwerze dostawcy, producenta, ale trzeba je skonfigurować pod danego klienta. Jak to zrobić, które zestawy funkcjonalności wybrać, to jest nasza rola, my to wiemy. Wiemy, która aplikacja do czego służy i co daje użytkownikowi.

subskrypcja solidworks cwsystems

Zmiana modelu licencjonowania SOLIDWORKS

2023 rok niesie ze sobą wiele zmian dla SOLIDWORKS, a producent oprogramowania konsekwentnie skupia się na rozwoju wspomnianej wyżej platformy chmurowej. Od lipca 2023 znacząco zmieniły się zasady zakupu licencji wieczystych SOLIDWORKS. Od tego czasu desktopowe licencje będą dostępne wraz ze wsparciem platformy 3DEXPERIENCE. Model zakupowy zostanie przekształcony na SaaS, a subskrypcja stanie się nieodłącznym elementem każdej licencji. Aby dowiedzieć się co jeszcze czeka Twoją firmę, przeczytaj nasz artykuł lub obejrzyj film.

W dzisiejszym świecie CAD zmieniają się oczekiwania i wyzwania stojące przed klientami. Wraz z rozwojem technologicznym i zwiększeniem liczby dostępnych opcji, istnieje duża potrzeba wsparcia i doradztwa z naszej strony, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru i skonfigurować oprogramowanie zgodnie z Twoimi potrzebami. Dlatego zachęcamy do kontaktu.

Poprzednie wersje SOLIDWORKS