Co dalej z licencją wieczystą SOLIDWORKS?

Co dalej z licencją wieczystą SOLIDWORKS?

Od wielu lat jesteśmy w procesie transformacji formy w jakiej korzystamy z różnego rodzaju treści audiowizualnych. Przez lata nabywaliśmy te produkty na własność, na rozmaitych nośnikach, często gromadząc całkiem pokaźne kolekcje. Obecnie zamiast zakupu konkretnego filmu, czy płyty ulubionego wykonawcy wybieramy raczej usługę w postaci dostępu do obszernego katalogu serwisów streamingowych. A licencja wieczysta SOLIDWORKS oferuje opcję, która daje użytkownikowi możliwość korzystania z określonej wersji oprogramowania na zawsze.

Zmiany opisane powyżej dotyczą w mniejszym lub większym stopniu także wielu innych sektorów rynku, w tym aplikacji, z których korzystamy na co dzień  w pracy jak np. Microsoft Office 365 czy produkty firmy Adobe.

Zatem czy licencja wieczysta SOLIDWORKS przestanie istnieć?

W związku z rosnącą popularnością abonamentu, jak również rozwiązań chmurowych Dassault Systemes wychodząc naprzeciw potrzeb swoich klientów wprowadziło rozwijaną od wielu lat platformę 3DEXPERIENCE, jak również licencje terminowe: 3-miesięczne oraz roczne.

Przekształcenie modelu licencjonowania SOLIDWORKS

Czy to koniec licencji wieczystych SOLIDWORKS?

Otóż chciałbym zapewnić wszystkich obawiających się końca licencji wieczystych, że producent oprogramowania nie chce pozbawiać klientów prawa wyboru, jak w zasadzie stało się to w przypadku wielu konkurencyjnych firm. Licencje wieczyste będą dalej dostępne obok licencji tymczasowych oraz ról i aplikacji na platformie 3DEXPERIENCE. Wybór modelu licencjonowania producent pozostawia klientom, w zależności od ich potrzeb oraz preferencji.

SOLIDWORKS posiada następujące typy licencji:

 • Stand-alone – Licencje jednostanowiskowe, które aktywuje się na danej stacji roboczej. 
 • SNL (SOLIDWORKS Network License; sieciowa) – Zarządzanie dostępnymi licencjami odbywa się w sposób automatyczny poprzez Managera Licencji Sieciowej, jak i zarządzanie funkcjonalnością pakietów. 
 • Licencje czasowe – Dają prawo do korzystania z oprogramowania SOLIDWORKS na odnawialny okres czasu. W porównaniu do tradycyjnego modelu licencjonowania wieczystego jest łatwiejszy do budżetowania.

Zmiany w licencjonowaniu licencji wieczystych SOLIDWORKS

latwe-zarzadzanie-licencjami

Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, że jedyną stałą w życiu to zmiana. Dlatego nie zdziwi Cię fakt, że Dassault Systemes przeprowadza rewolucję w środowisku SOLIDWORKS. Dotyczy to zarówno resellerów, czyli Nas, jak i klientów, czyli Ciebie.

Pewne przekształcenia już zostały dokonane w 2023 roku, jak na przykład:

 • Brak możliwości zakupu licencji wieczystych, takich jak SOLIDWORKS czy DraftSight, bez subskrypcji. Od teraz do każdej licencji wieczystej niezbędna jest subskrypcja na rok lub wielokrotność roku.
 • Zastąpienie SOLIDWORKS ID przez 3DEXPERIENCE ID. Aby uzyskać dostęp do zasobów 3DS, tj. pobieranie plików, szkolenia, baza wiedzy lub wsparcie producenta, należy posługiwać się identyfikatorem 3DEXPERIENCE ID.
 • Już od teraz następuje automatyczne przedłużanie produktów czasowych i usługi utrzymania dla licencji wieczystych. Do tej pory to my składaliśmy zamówienie w systemie 3DS na przedłużenie subskrypcji, bądź licencję czasową, na podstawie formalnej decyzji Klienta. Obecnie, anulowanie przedłużenia odbywa się na oficjalne żądanie Klienta.

Zmiany dla produktów SOLIDWORKS Desktop CAD od 1 lipca 2023 r.

 • Przy zakupie każdej nowej licencji wieczystej SOLIDWORKS CAD (Desktop) klient otrzyma obligatoryjnie 2-letnią subskrypcję.
 • Klient otrzyma również dostęp do usług w chmurze za pomocą 3 ról na platformie 3DEXPERIENCE, które będą powiązane z subskrypcją. O PLM w chmurze, jako uzupełnieniu środowiska SOLIDWORKS dowiesz się z tego artykułu.
 • Usługa w chmurze będzie częścią zarówno subskrypcji, jak i licencji tymczasowej.
 • Korzystając z usług w chmurze, będziesz mógł zaprosić bezpłatnie każdego do współpracy. Zarówno do przeglądania, jak i oznaczania projektów 3D. Funkcjonalność tak jest zbliżona do eDrawings, jednak nie wymaga instalowania na Twoim komputerze.
 • Zarówno zmiany dot. dodatkowych usług w chmurze, bądź obligatoryjny zakup subskrypcji, niewątpliwie wpłyną na cenę SOLIDWORKS. Miej na uwadze, że do końca czerwca obowiązują promocyjne ceny na pakiety, dzięki którym możesz kupić licencje w dużo niższej cenie. Nie zwlekaj!

Ufam, że ten artykuł rozjaśnił wątpliwości jakie w ostatnich miesiącach mogły się pojawiać. Szczególnie tych, dla których licencja wieczysta cały czas jest pierwszym wyborem sposobu licencjonowania dla produktów SOLIDWORKS. Producent pomimo wprowadzanych zmian, pozostawia użytkownikowi wybór sposobu licencjonowania, który będzie dla niego optymalny.

Niewątpliwie jednak w przypadku desktopowych licencji wieczystych SOLIDWORKS CAD wyżej opisane zmiany tj. 2 letnia subskrypcja oraz pakiet chmurowy wpłyną na cenę zakupu nowego stanowiska. Dlatego firmy planujące zakup licencji wieczystych, powinny mieć na uwadze nadchodzące zmiany i brać to pod uwagę projektując budżet. Do końca czerwca można jeszcze zakupić licencję wieczystą w obecnym modelu licencjonowania.

Jeśli są obszary, które chciałbyś omówić szerzej lub masz wątpliwości, jak to wpłynie na Twoje obecne licencje, zachęcam Cię do kontaktu. Chętnie pomogę Ci uporządkować informację i dobrać najbardziej optymalny pakiet dla Twojej Firmy.